Krby a grily - atmosféra pohody


Záhradné a vonkajšie krby


Pred stavbou záhradného krbu (alebo vonkajšieho krbu) je dobré rozmyslieť si viac vecí, ktoré môže náš krb ovplyvniť.
Záhradný krb by mal byť postavený na mieste, kde sa k nemu môžme bez problémov dostať. Preto je dobré mať k nemu dobrú prístupovú cestu, najlepšie vyloženú nejakou dlažbou, aby sa dala použíť aj po daždi.

Najlepšou variantou je keramická alebo betónová dlažba. V blízkosti krbu by sa malo nachádzať aj miesto, kde sa budeme pri
grilovaní zdržiavať, napríklad dlaždená terasa alebo altánok s posedením. Je dobré ak je terasa vybavená strieškou. Tá v lete príjemne chráni pred slnkom, prípadne pri nepriaznivom počasí pred dažďovými kvapkami.

Pri grilovaní v záhradnom krbe je dobré mať okolo krbu dostatok miesta, aby sme mohli ľahko manipulovať s roštom alebo palivom potrebným ku kúreniu v krbe. Ohľadom grilovania a prípravy potravín je pohodlné, ak máme blízko vonajšieho krbu dostatok miesta na odloženie pripravovanách jedál alebo kuchárskych nástrojov.

Taktiež je dobré mať tieto priestory dostatočne rozľahlé na prípravu jedál, krájanie, servírovanie a podobne.

Dôležitou súčasťou krbu je komín, ktorý odvádza z krbu dým. Komín by mal mať dobrý "ťah", aby oheň v krbe dobre horel. Pri výbere komína je potrebné dávať pozor kam komín odvádza dym.